Popularne gatunki ptaków w Polsce

Zataczająca przysłowiowe kółka kukułka to, kojarząca się chyba każdemu z nas, oznaka wiosny. Kukułka zwyczajna to wędrowny ptak średniej wielkości, który z dumą przedstawia ród kukułkowatych. Zasięg występowania kukułki zwyczajnej jest dość szeroki. Zamieszkuje ona strefę umiarkowaną i pokrytą lasami część Euroazji i Afryki.

Zobaczyć ją można też na terenach Azji i w Europie, w której skrupulatnie pomija tylko Islandię. Nie da się jednoznacznie powiedzieć, jaka jest intensywność występowania tego gatunku na terenie naszego kraju, ponieważ w niektórych miejscach jest on bardziej, a w innych mniej, liczny. Przeważnie spotkać go można na niżowym terenie Polski. Lubi on również różne krajobrazy- zaczynając od lasów oraz zadrzewień, przechodząc przez tereny rolnicze, kończąc na okolicy trzcinowisk znajdujących się przy wodnych zbiornikach.

Popularne ptaki

Sylwetka kukułki zwyczajnej jest dość smukła. Jej ogon jest długi i klinowaty. Ubarwienie samca i samicy łatwo pozwala na rozróżnienie płci osobników. Samiec posiada jasnoszary wierzch ciała, głowę, szyję oraz pierś, natomiast ogon jest wyraźnie ciemniejszy, z białymi plamami i typową pręgą końcową. Spód ciała pokryty jest natomiast poprzecznym prążkowaniem w kolorze biało-szarym. Samice posiadają natomiast typowy rdzawy nalot na szyi. Czytaj dalej Popularne gatunki ptaków w Polsce